The page uses Browser Access Keys to help with keyboard navigation. Click to learn moreSkip to Navigation

Different browsers use different keystrokes to activate accesskey shortcuts. Please reference the following list to use access keys on your system.

Alt and the accesskey, for Internet Explorer on Windows
Shift and Alt and the accesskey, for Firefox on Windows
Shift and Esc and the accesskey, for Windows or Mac
Ctrl and the accesskey, for the following browsers on a Mac: Internet Explorer 5.2, Safari 1.2, Firefox, Mozilla, Netscape 6+.

We use the following access keys on our gateway

n Skip to Navigation
k Accesskeys description
h Help
University of West Alabama    
 
    
 
  Dec 11, 2017
 
2013 - 2014 General Catalogue [ARCHIVED CATALOG]

Directory of Administration | 13


 

Officers of Administration

John G. Blackwell President
Tim Edwards Interim Provost and Dean of College of Liberal Arts
T. Raiford Noland Vice President for Financial Affairs
Danny Buckalew Vice President for Student Affairs
Clemit W. Spruiell Vice President for Institutional Advancement
Sammy Culpepper Interim Dean, College of Natural Sciences and Mathematics
Kathy Chandler Dean, College of Education and School of Graduate Studies
Ken Tucker Dean, College of Business
Jan Miller Dean, Division of Online Programs
Tina N. Jones Dean, Division of Educational Outreach
Marsha M. Cannon Chairperson, Division of Nursing
Monroe C. Snider Director of the Library
Stanley Williamson Director of Athletics

Staff of Administration

Admissions and Enrollment Management

 

Danielle Buckalew

Admissions Counselor

Dianne Colquitt

Coordinator for Admissions Services

Lisa Compton

Recruitment Specialist

Barbara Dill

Online Admissions Coordinator

Brenda Edwards

Admissions Technical Coordinator

Vacant

Admissions Counselor

Vacant

Admissions Counselor

Libba McClendon

Admissions Processing Assistant

Caroline Poole

Admissions Counselor

Heather Presley

Online Admissions Assistant

Bill Wagnon

Dean of Admissions and Enrollment Management

Vacant

Admissions Counselor

 

Athletics

 

Jennifer Aderholt

Administrative Assistant to Football/Athletic Training

Will Atkinson

Head Women’s Softball Coach

Adam Buie

Head Golf Coach

Coy Campbell

Assistant Football Coach

Nicholas Clark

Head Women’s Volleyball Coach

Meghan Darhower

Assistant Women’s Softball Coach

Penny Dew

Special Assistant to the Athletic Director

Glen Fanelli

Head Men’s and Women’s Tennis Coach

Robert T. Floyd

Director of Athletic Training and Sports Medicine

Sam Gregg

Assistant Football Coach

Will Hall

Head Football Coach

Robert Henry

Assistant Football Coach

Laura Hernandez

Assistant Athletic Trainer

Michael Jones

Athletic Academic Advisor

Desmond Lindsey

Assistant Football Coach

Hollie Loud

Assistant Women’s Soccer Coach

Ben Maxwell

Assistant Director of Sports Information

Michael McCarty

Assistant Football Coach

Don Medeiros

Head Men’s and Women’s Cross Country Coach

Amy Menzies

Assistant Athletic Trainer

Bradley Montgomery

Head Athletic Trainer

Janet Montgomery

Associate Director of Athletics/Academic Coordinator for Athletics/Senior Women’s Administrator

Graeme Orr

Head Women’s Soccer Coach

Curtis Dan (Dee) Outlaw

Director of Athletics Emeritus

Kent Partridge

Director of Sports Information

Tony Ramirez

Equipment Manager

Craig Roden

Head Women’s Basketball Coach

Gary Rundles

Head Baseball Coach

Chad Phipps

Head Rodeo Coach

Jordan Lay

Assistant Women’s Volleyball Coach

Danielle Lovoy

Assistant Athletic Trainer

Whitney Smith

Assistant Athletic Trainer

Michael Staley

Assistant Athletic Trainer

David Steed

Assistant Baseball Coach

Matthew Thorne

Head Men’s Soccer Coach

Vacant

Head Men’s Basketball Coach

Vacant

Assistant Cross Country Coach

Vacant

Assistant Golf Coach

Vacant

Assistant Men’s Basketball Coach

Shannon Turner

Assistant Women’s Basketball Coach

Christi Wade

Assistant Director of Compliance

Brett Watson

Assistant Football Coach

 

 

Auxiliary Services

Lee Boydstun Campus Mailman
Willie Mae Jones Cashier
Martha Noland Online Assistant Clerk
Mamie Reed Director of Auxiliary Services
Lee Walker Assistant Director

 

Business Office

April Atcheson Student Accounts Supervisor
Freda Brown Accounts Payable Supervisor
Eva Doby Perkins Loans Officer
Lawson Edmonds Business Manager
Jessie Egbert Supervisor of Payroll, Insurance and Personnel
Barbara Etheridge Accounting Supervisor
Brenda Killough Payroll and Benefit Assistant
Amy Lenning Switchboard Supervisor
Jennifer Nelson Accountant
Michelle Roberson Student Accounts Assistant
Millie Schroeder Secretary
George E. Snow Comptroller
Janie Wooldridge Purchasing and Property Control Assistant

 

College of Business

Sieglinde Fleming Faculty Secretary
Maxine McClusky Secretary to the Dean of the College of Business
Bonnie Dial Secretary to Computer Information Systems and Technology

 

College of Education

Traci Craft Associate Certification Officer
Beverly Duke Secretary, Department of Physical Education and Athletic Training
Paulette Fox Secretary to the Dean of the College of Education
Mary Grace Edmonds Secretary, College of Education
Lydia Kelley Secretary, Instructional Leadership and Support
Brenda Lyons Director of Field Experience
Lisa Marques Secretary, Curriculum and Instruction
Pamela Ozment Assistant to the Certification Officer
Nancy S. Taylor University Certification Officer and Coordinator of College of Education Online Certification Programs
Courtney Vick Associate Certification Officer

 

College of Liberal Arts

Sharon Harwell Secretary, Department of Fine Arts
Wendy Jenkins Secretary, Department of History and Social Sciences
Vacant Bibb Graves Auditorium Technical Director and Instructor in Theatre
Dustin Prine Studio Technician
Fannie Tucker Secretary to the Dean of the College of Liberal Arts
Sara Walker Secretary, Department of Languages and Literature

 

College of Natural Sciences and Mathematics

Rosie Campbell Secretary to the Dean of the College of Natural Sciences and Mathematics
Loretta Danner Secretary, Department of Mathematics and Biological and Environmental Sciences
Sam Ledbetter Greenhouse Manager
Allen M. Tartt III Director, Alabama Onsite Wastewater Training Facility

 

Community Outreach

 

Delano Allen

Business Counselor, Small Business Development Center

James Gray

 Employment Specialist/Counselor, TAACCCT Grant

Donald Mills

Director, Small Business Development Center

San Michelle Thompson

Director, Regional Center for Community and Economic Development

Veronica Triplett

Program Coordinator, TAACCCT Grant

Ken Walker

Director, Outreach Services

Joy Wear

Secretary, Community Outreach Services

Andrea White

Program Administrator, Workforce Development

 

School of Graduate Studies

Shelly Findley Graduation Coordinator
DeeDee Hines Administrative Coordinator
Charlotte Reed Admissions Coordinator
Cindy Whitcomb Secretary to the Dean of Graduate Studies

 

Division Nursing

Susan Goodwin Secretary, Division of Nursing

 

Educational Outreach

Valerie P. Burnes Director, Center for the Study of the Black Belt
Amy Christiansen Archivist
Ashley Dumas Director of Educational Programming
Rosa Hall Program Coordinator, Center for the Study of the Black Belt
John Hall Director, Black Belt Museum
Tina N. Jones Dean, Division of Educational Outreach
James Lamb Curator of Collections for the Black Belt Museum
Sam Ledbetter Director, Black Belt Garden
Stephen Liverman Policy and Programs Coordinator
Monica Moore Secretary, Center for the Study of the Black Belt
Zachary Robinson Oral History Coordinator
Gena Robbins Public Relations Specialist
Chasity Taylor Professional Development Coordinator

 

Emergency Preparedness

Larry Boshell Director of Emergency Preparedness
Bobby Holycross Health and Safety Coordinator

 

Information Technology

Becky Babb Help Desk Manager/Computer Operator
Amber Collins Assistant Help Desk Manager/Assistant to the Director
Renee Derby Programmer/Analyst
Greg Egbert Assistant Director, Network Services
Christi J. George Webmaster
Joseph Hoggle Network Technician
Tavaris Moore PC Technician
Wes Mosley Assistant Director, Administrative Services
Mike Pratt Director, Information Technology
David Smith Online Programs Support Technician
Sam Smith Project Leader
Rance Stevenson Assistant Director, User Services
Josh Thomasson PC Technician
Adam Wear Instructional Support Technician

 

Institutional Advancement

Betsy Compton Director of Public Relations
Margaret Hagood Development Officer
Lynda Harwell Foundation Accounting Specialist
Sydney Meeks Public Relations Officer
Stan Narewski Director of Major and Planned Gifts
Kathleen Stephens Operations Manager
Thomas Stipe Senior Director of Marketing
TyAnne Stone Director of Alumni Relations
Thomas M. Tartt, III Director of Development and Special Projects
Robert Upchurch Development Officer

 

Institutional Effectiveness

 

DeeAnn Andrews

Secretary

Hayley Johnson

Coordinator of Planning and Assessment

Angel Jowers

Director, Institutional Effectiveness

Jessica Merklin

Coordinator of Special Projects

 

International Programs

John C. Key Director, International Programs
Connie Marine Assistant Coordinator
Mary Pagliero International Student Advisor

 

Julia Tutwiler Library

Anna Bedsole User Services Associate
Vivian Hauser Bookkeeper/Secretary and Associate in Acquisitions
Christin Loehr Resource Management/Technical Services Associate
Penelope B. Seale Records Management Associate

 

Online Programs

Allie Reed Online Program Advisor
Christopher Robinson Online Program Advisor
Lollie Robinson Online Program Advisor
Sharon Truelove Secretary

 

Physical Plant

Sandy Dial Secretary
Craig Doby Supervisor, Mechanical Maintenance
Robert Holycross Director, Physical Plant
David Jones Supervisor, Grounds and Moving
Roger Limerick Lake Manager
Martha Long Motor Pool Clerk
Vacant Housekeeping Supervisor
Robert Noland Work Order Control Coordinator
James Presswood Warehouse and Receiving
Mike Spencer Office Administrator
Bobby Truelove Supervisor, Building Maintenance

 

President’s Office

Carrie Bell Consulting Manager, Bell Conference Center
Kaye Bryan Secretary to the President
Josie Dawson Facilities Manager, Bell Conference Center
Key Harwell Projects Coordinator
Earlene Lindsey Coordinator, Special Projects
Thomas M. Tartt, III Special Projects Coordinator

 

Printing and Duplicating

Kristi Collins Secretary
Tommy Hutchins Press Operator
Michele Hagood Graphic Designer
Jimmy Robinson Director, Printing and Duplicating

 

Provost’s Office

Lisa Basinger Secretary
Lisa Compton Recruitment Specialist
Holly Holycross Administrative Assistant to the Provost
Angel Jowers Assistant to the Provost
Bill Wagnon Director, Online Programs, Marketing and Public Relations

 

Registrar’s Office

April Atkinson Online Records Assistant
Louise Boyd Administrative Software Coordinator
Emily McInnis Assistant Registrar, On-Campus
Kyla Pratt Assistant Registrar, Online
Susan Sparkman Registrar
Bob Webb Assistant to the Registrar

 

Sponsored Programs

Carmen Giles Grants Specialist
Rodney Granec Associate Director
Rebecca Harvard Director
Stephanie Hyche Grant Writer

 

Student Success and Trio Programs

Debbie Baker-Dean Director of Counseling
Shannon Edmonds Secretary, Counseling and Career Services
Andrea Farquhar Academic Advisor, Student Support Services
Gloria Mayo Secretary, Student Support Services
Diana Pullum Coordinator, Upward Bound Program
Vicki Spruiell Director, TRIO Programs and Student Success Programs
Tammy White Director of Career Services
Vacant Secretary, Upward Bound Program


Student Affairs

Becky Amato Secretary to the Vice President for Student Affairs
Adam Anderson Assistant Director of Bands
Teresa Biglane Online Counselor, Financial Aid
Stacy Burney Advisor, Financial Aid
Jason Gardner Director of Student Activities
Luther Gremmels Director of Campus Life and Housing
Debra Griffin Secretary, Student Activities
Rebecca Hall Fitness and Aquatics Coordinator
Suzanne Hanley Online Counselor, Financial Aid
Kim Holycross Online Counselor, Financial Aid
Clint Jones Intramural Coordinator
Julian Ptomey Media Technician
Don Rainer Director of Financial Aid
Theresa Ratcliffe Secretary, Financial Aid
Glenn Smith Director of Bands
Steve Smith Associate Director, Financial Aid
Leah Sornsin Housing Services Coordinator
Terry Stepp Residence Life Coordinator
Shonna Tatum Fitness and Wellness Coordinator
Charmaine Truelove Counselor, Financial Aid
Lawanna Walker Director of ADA
Angela Ward Assistant Director of Housing

  

University Police

Arthur Bell Police Officer
Clarissa Bell Dispatcher
Hailey Frith Dispatcher
Jill Harris Secretary
Jeffrey Manuel Chief/Director of Safety and Security
George Osborne Sergeant
Garland Partridge Police Officer
Lillie Pharris Dispatcher
Howard Rhodes Police Officer
Tim Williams Police Officer