The page uses Browser Access Keys to help with keyboard navigation. Click to learn moreSkip to Navigation

Different browsers use different keystrokes to activate accesskey shortcuts. Please reference the following list to use access keys on your system.

Alt and the accesskey, for Internet Explorer on Windows
Shift and Alt and the accesskey, for Firefox on Windows
Shift and Esc and the accesskey, for Windows or Mac
Ctrl and the accesskey, for the following browsers on a Mac: Internet Explorer 5.2, Safari 1.2, Firefox, Mozilla, Netscape 6+.

We use the following access keys on our gateway

n Skip to Navigation
k Accesskeys description
h Help
University of West Alabama    
 
    
 
  Oct 23, 2017
 
2015 - 2016 General Catalogue [ARCHIVED CATALOG]

Directory of Administration | 12


 

Officers of Administration

Ken Tucker President
Tim Edwards Provost
T. Raiford Noland Vice President for Financial Affairs
Richard Hester Vice President for Student Affairs
Vacant Vice President for Institutional Advancement
Mark Davis Dean of the College of Liberal Arts
John McCall Dean, College of Natural Sciences and Mathematics
Jan Miller Dean, College of Education
Wayne Bedford Dean, College of Business
B. J. Kimbrough Dean, School of Graduate Studies
Lynn Lashley Chairperson, Division of Nursing
Monroe C. Snider Director of the Library
Stanley Williamson Director of Athletics

Staff of Administration

Admissions and Enrollment Management

Blake Bedsole Director of Admissions
Kirstan Cunningham Admissions Counselor
Barbara Dill  Online Admissions Coordinator
Brenda Edwards  Admissions Technical Coordinator
Emily Fast Admissions Counselor
Libba McClendon  Admissions Counselor
Brittany Morgan Admissions Counselor
Skeeter Sellers Admissions Counselor

 

Athletics

Administration  
Penny Dew  Special Assistant to the Athletic Director
Michael Jones  Athletic Academic Advisor
Janet Montgomery  Associate Director of Athletics / Senior Women’s Administrator
Dee Outlaw  Director of Compliance
Christi Wade  Assistant Director of Compliance
   
Athletic Training and Sports Medicine  
R. T.  Floyd  Director of Athletic Training and Sports Medicine
Joni Davenport Athletic Trainer
Danielle Lovoy Athletic Trainer
Amy Menzies Athletic Trainer
Brad Montgomery  Head Athletic Trainer
Stephanie Madura Athletic Trainer
Ben Stewart Athletic Trainer
   
Baseball  
Nicholas McCurdy  Assistant Baseball Coach
Gary Rundles  Head Baseball Coach
David Steed  Assistant Baseball Coach
   
Basketball - Men’s  
Allen Sharp  Head Men’s Basketball Coach
Nicolas Woodruff  Assistant Men’s Basketball Coach
   
Basketball - Women’s  
Rusty Cram  Head Women’s Basketball Coach
Shannon Turner  Assistant Women’s Basketball Coach
   
Cross Country  
Kirby Speaks Assistant Men’s and Women’s Cross Country Coach
Ray Stanfield  Head Men’s and Women’s Cross Country Coach
   
Football  
Jennifer Aderholt Administrative Assistant to Football / Athletic Training
Nathan Burton  Assistant Football Coach
Brett Gilliland  Head Football Coach
Robert Pinilla  Assistant Football Coach
Vacant  Equipment Manager
Adam Ross  Assistant Football Coach
Max Thurmond  Assistant Football Coach
   
Golf  
Kristin Ingram  Assistant Men’s and Women’s Golf Coach
Adam Buie  Head Men’s and Women’s Golf Coach
   
Outdoor Track and Field  
Kirby Speaks Assistant Men’s and Women’s Outdoor Track and Field Coach
Ray Stanfield Head Men’s and Women’s Outdoor Track and Field Coach
   
Rodeo  
Alex Caudle  Head Men’s and Women’s Rodeo Coach
   
Soccer - Men’s  
Robert Milner Assistant Men’s Soccer Coach
Matthew Thorne  Head Men’s Soccer Coach
   
Soccer - Women’s  
Hollie Loud  Assistant Women’s Soccer Coach
Graeme Orr  Head Women’s Soccer Coach
   
Softball  
Will Atkinson  Head Softball Coach
Sara Fleming  Assistant Softball Coach
   
Sports Information  
Benjamin Maxwell  Assistant Sports Information Director
Kent Partridge  Sports Information Director
   
Tennis  
Lisa Floyd  Head Men’s and Women’s Tennis Coach
   
Triathlon - Women’s  
Ray Stanfield Head Women’s Triathlon Coach
   
Volleyball  
Nicholas Clark  Assistant Volleyball Coach
Jordan Lay  Head Volleyball Coach

 

Auxiliary Services

Lee Boydstun Campus Postman
Willie Mae Jones Supply/Bookstore Manager
Martha Noland Book Manager
Lee Walker Director of Auxiliary Services

 

Business Office

April Atcheson Student Accounts Supervisor
Freda Brown Accounts Payable Supervisor
Eva Doby Perkins Loans Officer
Lawson Edmonds Business Manager
Jennifer Egbert Payroll Assistant
Barbara Etheridge Comptroller
Brenda Killough Supervisor of Payroll
Amy Lenning Switchboard Supervisor
Jennifer Nelson Accountant
Lori Beaman Student Accounts Assistant
Millie Schroeder Secretary
Dorothy Tartt Payroll Assistant
Janie Wooldridge Purchasing and Property Control Assistant

 

College of Business

Sieglinde Fleming Faculty Secretary
Maxine McClusky Secretary to the Dean of the College of Business
Bonnie Dial Secretary to Computer Information Systems and Technology
Veronica Triplett Director, Center for Business and Economic Services

 

College of Education

Traci Craft Certification Officer
Beverly Duke Secretary, Department of Physical Education and Athletic Training
Paulette Fox Secretary to the Dean of the College of Education
Sara Reynolds Secretary, College of Education
Lydia Kelley Secretary, Instructional Leadership and Support
Brenda Lyons Director of Field Experience
Lisa Marques Secretary, Curriculum and Instruction
Pamela Ozment Assistant to the Certification Officer
Courtney Vick Associate Certification Officer

 

College of Liberal Arts

Sharon Harwell Secretary, Department of Fine Arts
Wendy Jenkins Secretary, Department of Behavioral Sciences
Erin Hisey Bibb Graves Auditorium Technical Director
Dustin Prine Studio Technician
Fannie Tucker Secretary to the Dean of the College of Liberal Arts
Sara Walker Secretary, Department of Languages and Literature

 

College of Natural Sciences and Mathematics

Rosie Campbell Secretary to the Dean of the College of Natural Sciences and Mathematics
Loretta Danner Secretary, Department of Mathematics and Biological and Environmental Sciences
Sam Ledbetter Greenhouse Manager
Allen M. Tartt III Director, Alabama Onsite Wastewater Training Facility

 

Community Outreach

Delano Allen Business Counselor, Small Business Development Center
James Gray Employment Specialist/Counselor, TAACCCT Grant
Donald Mills Director, Small Business Development Center
San Michelle Thompson Assistant Director, Regional Center for Community and Economic Development
Sheena Turner Secretary, Community Outreach Services
Ken Walker Director, Outreach Services
Andrea White Program Administrator, Workforce Development

 

School of Graduate Studies

Shelly Findley Graduation Coordinator
DeeDee Hines Administrative Coordinator
Charlotte Reed Admissions Coordinator
Cindy Whitcomb Secretary to the Dean of Graduate Studies

 

Division Nursing

Susan Goodwin Secretary, Division of Nursing
Kelly McClure Sim Lab Assistant
Katherine Smith Sim Man Assistant

 

Educational Outreach

Emily Boersma VISTA, Black Belt Museum
Amy Christiansen Archivist
Teandre Duffner VISTA, STEM Coordinator, Black Belt Garden
Ashley Dumas Director of Educational Programming
Rosa Hall Archaeologist and Site Director, Fort Tombecbe
John Hall Director, Black Belt Museum
Tina N. Jones Executive Director, Center for the Study of the Black Belt
James Lamb Curator of Collections for the Black Belt Museum
Sam Ledbetter Director, Black Belt Garden
Stephen Liverman Policy and Programs Coordinator
Brian Mast Public Historian for the Black Belt
Monica Moore Secretary, Division of Educational Outreach
Vacant VISTA, Oral History Coordinator
Gena Robbins Public Relations Specialist

 

Emergency Preparedness

Larry Boshell Director of Emergency Preparedness
Bobby Holycross Health and Safety Coordinator

 

Information Technology

Becky Babb Help Desk Manager/Computer Operator
Amber Collins Assistant Help Desk Manager/Assistant to the Director
Renee Derby Programmer/Analyst
Greg Egbert Assistant Director, Network Services
Christi J. George Webmaster
Joseph Hoggle Network Technician
Tavaris Moore Senior PC Technician
Wes Mosley Assistant Director, Administrative Services
Mike Pratt Director, Information Technology
Ryan Reed Client Systems Administrator
Caroline Stanton Software Support Specialist
Josh Thomasson PC Technician

 

Institutional Advancement

Danielle Buckalew Director, Alumni Relations
Betsy Compton Director, Public Relations
Margaret Hagood Development Officer
Lynda Harwell Foundation Accounting Specialist
Sydney Meeks Public Relations Officer
Stan Narewski Director, Major and Planned Gifts
Kathleen Stephens Operations Manager
Thomas Stipe Senior Director of Marketing
Thomas M. Tartt, III Director, Government and Community Relations
Robert Upchurch Development Officer

 

Institutional Effectiveness

DeeAnn Andrews Secretary
Judy Harwell Research Analyst
Hayley Johnson Coordinator of Planning and Assessment
Angel Jowers Director, Institutional Effectiveness

 

International Programs

Sue Ann Balch Director, International Programs
Connie Marine Assistant Coordinator
Maxine McClusky Assistant to the Director

 

Julia Tutwiler Library

Braegan Abernethy Records Management Associate
Anna Bedsole User Services Associate
Vivian Hauser Bookkeeper/Secretary and Associate in Acquisitions
Christin Loehr Resource Management/Technical Services Associate

 

Online Programs

Katie Beard Secretary
Lisa Compton Director, Online Recruiting
Denise Knight Director, bby Publications
Teresa Partridge Business Manager, bby Publications
Kyla Pratt Director, Admissions Operations
Heather Presley Online Admissions Assistant
Allie Reed Online Program Advisor
Christopher Robinson Online Program Advisor
David Smith Coordinator, Online Testing Center
Rance Stevenson Director, Instructional Technology
Chasity Taylor Professional Development Coordinator, bby Publications
Sunny Terry Online Program Advisor
Sharon Truelove Instructional Support Coordinator

 

Physical Plant

Sandy Dial Secretary and Motor Pool
Craig Doby Supervisor, Mechanical Maintenance
Chris Egbert Assistant Director, Physical Plant
David Jones Supervisor, Grounds and Moving
Roger Limerick Lake Manager
Martha Long Accounts and Keys
Frank Calloway Housekeeping Supervisor
Robert Noland Work Order Control Coordinator
James Presswood Warehouse and Receiving
Mike Spencer Office Administrator
Bobby Truelove Director, Physical Plant

 

President’s Office

Josie Dawson Facilities Manager, Bell Conference Center
Mary Grace Edmonds Administrative Assistant to the President
Earlene Lindsey Coordinator, Special Projects
Thomas M. Tartt, III Special Projects Coordinator

 

Printing Services

Kristi Collins Customer Service/Digital Equipment Operator
Tommy Hutchins Press Operator
Michele Hagood Graphic Designer
Jimmy Robinson Director, Printing and Duplicating

 

Provost’s Office

Lisa Basinger Secretary
Holly Holycross Administrative Assistant to the Provost
Angel Jowers Assistant to the Provost

 

Registrar’s Office

April Atkinson Assistant Registrar, Online
Wanda Bell Administrative Support Assistant
Louise Boyd Administrative Software Coordinator
Eadie Caver Online Records Assistant
Key Harwell Assistant tothe Registrar
Emily McInnis Assistant Registrar, On-Campus
Susan Sparkman Registrar

 

Sponsored Programs

Carmen Giles Grants Specialist
Rodney Granec Associate Director
Hoda Saied-Hassan Research Specialist
JJ Wedgworth Grant Proposal Coordinator

 

Student Success and Trio Programs

Debbie Baker-Dean Director of Counseling
Shannon Edmonds Secretary, Counseling and Career Services
Andrea Farquhar Academic Advisor, Student Support Services
Gloria Mayo Secretary, Student Support Services
Diana Pullum Coordinator, Upward Bound Program
Leah Sornsin Outreach Coordinator
Vicki Spruiell Director, TRIO Programs and Student Success Programs
Tammy White Director of Career Services


Student Affairs

Band  
Adam Anderson Director of Bands
Mark Turner Assistant Director of Bands
   
Financial Aid Center  
Teresa Biglane Online Counselor, Financial Aid
Stacy Burney Advisor, Financial Aid
Suzanne Hanley Online Counselor, Financial Aid
Kim Holycross Online Counselor, Financial Aid
Don Rainer Director of Financial Aid
Theresa Ratcliffe Secretary, Financial Aid
Steve Smith Associate Director, Financial Aid
Charmaine Truelove Counselor, Financial Aid
   
Housing and Residential Life  
Shelly Fast Housing Services Coordinator
Luther Gremmels Director of Campus Life and Housing
Jeremy Sheffield Residence Life Coordinator
Angela Ward Assistant Director of Housing
   
Student Life  
Shane Ferrara Intramural Coordinator
Jason Gardner Director of Student Activities
Vacant Fitness and Aquatics Coordinator
Sonya Narang Secretary, Student Activities
Julian Ptomey Media Technician
Shonna Tatum Fitness and Wellness Coordinator
Byron Thetford Director of Student Life

 

 

University Police

Arthur Bell Police Officer
Clarissa Bell Dispatcher
Hailey Frith Dispatcher
Banks Gordy Secretary
James Hall Police Officer
Frank Hines Police Officer
Jeffrey Manuel Chief/Director of Safety and Security
Garland Partridge Investigator/Police Officer
Lillie Pharris Dispatcher
Tom Ratkovich Police Officer
Howard Rhodes Police Officer
Todd Rutherford Police Officer
Josette White Police Officer
Tim Williams Police Officer