The page uses Browser Access Keys to help with keyboard navigation. Click to learn moreSkip to Navigation

Different browsers use different keystrokes to activate accesskey shortcuts. Please reference the following list to use access keys on your system.

Alt and the accesskey, for Internet Explorer on Windows
Shift and Alt and the accesskey, for Firefox on Windows
Shift and Esc and the accesskey, for Windows or Mac
Ctrl and the accesskey, for the following browsers on a Mac: Internet Explorer 5.2, Safari 1.2, Firefox, Mozilla, Netscape 6+.

We use the following access keys on our gateway

n Skip to Navigation
k Accesskeys description
h Help
University of West Alabama    
 
    
 
  Dec 11, 2017
 
2017 - 2018 General Catalogue

Directory of Administration | 12


 

Officers of Administration

Ken Tucker President
Tim Edwards Provost
Lawson Edmonds Interim Vice President for Financial Affairs
Richard Hester Vice President for Student Affairs
Christopher Thomason Vice President for Institutional Advancement
Mark Davis Dean of the College of Liberal Arts
John McCall Dean, College of Natural Sciences and Mathematics
Jan Miller Dean, College of Education
Aliquippa Allen Interim Dean, College of Business
B. J. Kimbrough Dean, School of Graduate Studies
Mary Hanks Chairperson, Division of Nursing
Monroe C. Snider Director of the Library
Stanley Williamson Director of Athletics

Staff of Administration

Admissions

Blake Bedsole Director of Admissions
Kirstan Cunningham Coordinator of Recruitment and Orientation
Barbara Dill Admissions Associate
Brenda Edwards Coordinator of Admissions Operations
James Gray Admissions Counselor
Libba McClendon Assistant Director of Admissions
Sonia Narong Regional Recruiter
Juley Rutherford Office Manager
Emily Stuart Admission Counselor

 

Athletics

Administration  
Joseph Boyd Athletic Strength and Conditioning Coach
Penny Dew  Special Assistant to the Athletic Director
Michael Jones  Athletic Academic Advisor
Janet Montgomery  Associate Director of Athletics / Senior Women’s Administrator
Judi Vigneulle Assistant Director of Compliance
Christi Wade  Associate Athletic Director of Compliance
   
Athletic Training and Sports Medicine  
R. T.  Floyd  Director of Athletic Training and Sports Medicine
Joni Davenport Athletic Trainer
Lauj Gardner Athletic Trainer
Rachael Lawler Athletic Trainer
Brad Montgomery  Head Athletic Trainer
Ben Stewart Athletic Trainer
Codie Washburn Athletic Trainer
Andrea Wilson Athletic Trainer
   
Baseball  
Dan Holcomb  Assistant Baseball Coach
Gary Rundles  Head Baseball Coach
David Steed  Assistant Baseball Coach
   
Basketball - Men’s  
Allen Sharp  Head Men’s Basketball Coach
Nicolas Woodruff  Assistant Men’s Basketball Coach
   
Basketball - Women’s  
Rusty Cram  Head Women’s Basketball Coach
TBA  Assistant Women’s Basketball Coach
   
Cross Country  
Allie Nicosia Assistant Men’s and Women’s Cross Country Coach
Kirby Patterson  Head Men’s and Women’s Cross Country Coach
   
Football  
Jennifer Aderholt Administrative Assistant to Football / Athletic Training
Donald Bailey  Assistant Football Coach
Brett Gilliland  Head Football Coach
Ervin Jackson  Assistant Football Coach
Robert Pinilla  Assistant Football Coach
Lamont Seward Assistant Football Coach
Steve Sisa Assistant Football Coach
Ryne Smith  Equipment Manager
David Thornton  Assistant Football Coach
   
Golf  
Kristin Golightly  Assistant Men’s and Women’s Golf Coach
Brian Williamson  Head Men’s and Women’s Golf Coach
   
Outdoor Track and Field  
Allie Nicosia Assistant Men’s and Women’s Outdoor Track and Field Coach
Kirby Patterson Head Men’s and Women’s Outdoor Track and Field Coach
   
Rodeo  
Alex Caudle  Head Men’s and Women’s Rodeo Coach
Daniel Poole Assistant Men’s and Women’s Rodeo Coach
   
Soccer - Men’s  
Ross Nelson Assistant Men’s Soccer Coach
Matthew Thorne  Head Men’s Soccer Coach
   
Soccer - Women’s  
Vacant  Assistant Women’s Soccer Coach
Graeme Orr  Head Women’s Soccer Coach
   
Softball  
Vacant  Head Softball Coach
Sara Fleming  Assistant Softball Coach
   
Sports Information  
John McClung  Assistant Sports Information Director
Kent Partridge Associate Athletic Director/Sports Information Director
   
Tennis  
Jeff Beaman  Head Men’s and Women’s Tennis Coach
Barbara Oliveira Assistant Men’s and Women’s Tennis Coach
   
Triathlon - Women’s  
Allie Nicosia Assistant Women’s Triathlon Coach
Kirby Patterson Head Women’s Triathlon Coach
   
Volleyball  
Alexis Meeks  Head Volleyball Coach
Robert Chilcoat  Assistant Volleyball Coach

 

Auxiliary Services

Lee Boydstun Campus Postman
Robyn Hemphill Auxiliary Services Assistant
Willie Mae Jones Supply/Bookstore Manager
Martha Noland Book Manager
Lee Walker Director of Auxiliary Services

 

Business Office

April Atcheson Student Accounts Supervisor
Lori Beaman Student Accounts Assistant
Freda Brown Accounts Payable Supervisor
Eva Doby Perkins Loans Officer
Lawson Edmonds Business Manager
Jennifer Egbert Payroll Assistant
Barbara Etheridge Comptroller
Brenda Killough Supervisor of Payroll
Amy Lenning Switchboard Supervisor
Jennifer Nelson Accountant
Millie Schroeder Secretary
Dorothy Tartt Payroll Assistant
Janie Wooldridge Purchasing and Property Control Assistant

 

College of Business and Technology

Sieglinde Fleming Faculty Secretary
Jana Cram Administrative Assistant to the Dean of the College of Business and Technology
Bonnie Dial Secretary to Computer Information Systems and Technology
Donald Mills Director, Small Business Development Center
Shari Stoudemire Assistant Director, Small Business Development Center
Veronica Triplett Director, Center for Business and Entrepreneurial Services
Sheena Turner Program Coordinator, Small Business Development Center
Fengna Zheng Business Counselor, Small Business Development Center

 

College of Education

Traci Craft Certification Officer
Beverly Duke Secretary, Department of Physical Education and Athletic Training
Banks Gordy Administrative Assistant, TQP Grant
Margaret Hagood Coordinator of Alumni, Student and Educator Programs
Kristina Kallhoff Black Belt Teaching Corps Coordinator
Lydia Kelley Secretary, Instructional Leadership and Support
Denise Knight Director, bby Publications
Brenda Lyons Director of Field Experience
Lisa Marques Secretary, Teaching and Learning
Veronica Outlaw Instructional Designer
Pamela Ozment Assistant to the Certification Officer
Teresa Partridge Business Manager, bby Publications
Audrey Poole Assistant Certification Officer
Sara Reynolds Secretary to the Dean of the College of Education
Christopher Robinson Assessment Support Specialist
Sunny Rutherford TQP Grant Coordinator
Morgan Sellers Coordinator of Professional Development and Sales, bby Publications
Ashley Taylor Secretary, College of Education
Melina Vaughan Instructional Designer
Courtney Vick Associate Certification Officer
Jerri Ward-Jackson Instructional Designer

 

College of Liberal Arts

Sharon Harwell Secretary, Department of Fine Arts
Wendy Jenkins Secretary, Department of Behavioral Sciences
Erin Hisey Bibb Graves Auditorium Technical Director
Dustin Prine Studio Technician
Fannie Tucker Administrative Assistant  to the Dean of the College of Liberal Arts
Sara Walker Secretary, Department of Languages and Literature

 

College of Natural Sciences and Mathematics

Rosie Campbell Administrative Assistant to the Dean of the College of Natural Sciences and Mathematics
Loretta Danner Secretary, Department of Mathematics and Biological and Environmental Sciences
Sam Ledbetter Greenhouse Manager
Kathryn Prine Secretary, Department of Physical Sciences
Allen M. Tartt III Director, Alabama Onsite Wastewater Training Facility

 

School of Graduate Studies

Shelly Findley Graduation Coordinator
DeeDee Hines Administrative Coordinator
Charlotte Reed Admissions Coordinator
Cindy Whitcomb Secretary to the Dean of Graduate Studies

 

Division Nursing

Susan Goodwin Secretary, Division of Nursing
Kelly McClure Sim Lab Assistant
Katherine Smith Sim Man Assistant

 

Economic Development and Outreach

Allison Brantley Director of Economic Development
Rosa Hall Educational Assistant
Tina N. Jones Executive Director
Brian Mast Public Historian for the Black Belt Museum
Monica Moore Secretary, Division of Economic Development and Outreach
Gena Robbins Public Relations Specialist
Sanquenetta Thompson Program Coordinator
Timothy Truelove Black Belt Museum Technician
Ashley Dumas Director of Educational Programming
  Archaeologist and Site Director, Fort Tombecbe
James Lamb Curator of Collections for the Black Belt Museum
Sam Ledbetter Director, Black Belt Garden

 

Emergency Preparedness

Larry Boshell Director of Emergency Preparedness
Bobby Holycross Health and Safety Coordinator

 

Information Technology

Amber Collins Help Desk Manager
Renee Derby Programmer/Analyst
Greg Egbert Assistant Director, Network Services
Hailey Frith Assistant Help Desk Manager
Christi J. George Webmaster
Joseph Hoggle Network Technician
Tavaris Moore Senior PC Technician
Wes Mosley Assistant Director, Administrative Services
Mike Pratt Director, Information Technology
Ryan Reed Client Systems Administrator
Josh Thomasson Network Technician

 

Institutional Advancement

Danielle Buckalew Director, Alumni Relations
Betsy Compton Director, Public Relations
Lynda Harwell Foundation Accounting Specialist
Vacant Director, Major and Planned Gifts
Skeeter Sellers Annual Giving Coordinator
Kathleen Stephens Operations Manager
Thomas Stipe Senior Director of Marketing

 

Institutional Effectiveness and Retention

DeeAnn Andrews Secretary
Judy Harwell Coordinator of Data Collection
Hayley Johnson Assistant Director, Institutional Effectiveness and Retention
Angel Jowers Director, Institutional Effectiveness and Retention
Lasandra Patrick UWA CARES

 

International Programs

Mark Davis Interim Director, International Programs
Ingrid Garcia-Galinat Assistant Director, International Programs
Connie Marine International Coordinator
Maxine McClusky Office Administrator
Vicky Xu International Admissions Counselor

 

Julia Tutwiler Library

Vivian Hauser Bookkeeper/Secretary and Acquisitions Associate
Christin Loehr Public Services Associate
Annie Upchurch Librarian, Curriculum Library

 

Online Programs

Dana Malone Online Program Recruiter
Kyla Pratt Director, Graduate and Online Admissions
David Smith Coordinator, Online Testing Center
Rance Stevenson Director, Instructional Support
Erin Webb Online Admissions Assistant
Kristen Woodruff Director, Online Quality Assurance

 

Physical Plant

Sandy Dial Secretary and Motor Pool
Craig Doby Supervisor, Mechanical Maintenance
Chris Egbert Assistant Director, Physical Plant
David Jones Supervisor, Grounds and Moving
Roger Limerick Lake Manager
Martha Long Accounts and Keys
Frank Calloway Housekeeping Supervisor
James Presswood Warehouse and Receiving
Mike Spencer Office Administrator
Bobby Truelove Director, Physical Plant

 

President’s Office

Katie Beard Administrative Assistant/Board Relations
Josie Dawson Facilities Manager, Bell Conference Center
Mary Grace Edmonds Administrative Assistant to the President
Thomas M. Tartt, III Director, Government and Community Affairs
Robert Upchurch Director, Human Relations and Risk Management

 

Printing Services

Kristi Collins Customer Service/Digital Equipment Operator
Tommy Hutchins Press Operator
Michele Hagood Graphic Designer
Jimmy Robinson Director, Printing and Duplicating

 

Provost’s Office

Lisa Basinger Secretary
Holly Holycross Administrative Assistant to the Provost
Angel Jowers Assistant to the Provost

 

Registrar’s Office

April Atkinson Assistant Registrar, Online
Wanda Bell Administrative Support Assistant
Eadie Caver Online Records Assistant
Emily McInnis Assistant Registrar, On-Campus
Susan Sparkman Registrar
Caroline Stanton Administrative Assistant to the Registrar

 

Sponsored Programs and Research

Carmen Giles Senior Grants Specialist
Rodney Granec Director, Sponsored Programs and Research
Hoda Saied-Hassan Research Specialist
JJ Wedgworth Director, Research Integrity

 

Student Success and Trio Programs

Tanzie Brown Academic Coordinator, Student Support Services
Allie Ellis Employer Relations Specialist
Shannon Edmonds Secretary, Counseling and Career Services
Andrea Farquhar Academic Advisor, Student Support Services
Gloria Mayo Secretary, Student Support Services
Diana Pullum Coordinator, Upward Bound Program
Debbie Rose Director of Counseling
Vicki Spruiell Director, TRIO Programs and Student Success Programs
Lawanna Walker ADA Service Coordinator
Markita Watkins-Wilson Administrative Assistant, Upward Bound
Tammy White Director of Career Services


Student Affairs

Wil Atkinson Assistant to the Vice President of Student Affairs
Danielle Miller Coordinator of Campus and Events
   
Band  
Adam Anderson Director of Bands
   
Financial Aid Center  
Teresa Biglane Verification and Default Management Coordinator
Stacy Burney Data Specialist
Suzanne Hanley Disbursement and Reconciliation Coordinator
Kim Holycross Student Loan Coordinator
Don Rainer Director of Financial Aid
Theresa Ratcliffe Counselor
Steve Smith Associate Director, Financial Aid
Charmaine Truelove Scholarship and Work Study Coordinator
   
Housing and Residence Life  
Shelly Fast Housing Services Coordinator
Luther Gremmels Director of Campus Life and Housing
Jeremy Sheffield Assistant Director of Housing
Angela Ward Associate Director of Housing
   
Student Life  
Troy Maddox Intramural Coordinator
Jason Gardner Director of Student Activities
Julian Ptomey Media Technician
Shonna Tatum Fitness and Aquatics Coordinator
Byron Thetford Director of Student Life

 

 

University Police

Arthur Bell Police Officer
Clarissa Bell Dispatcher
Beverly Debose Dispatcher
James Hall Police Officer
Frank Hines Police Officer
Jeffrey Manuel Chief/Director of Safety and Security
Garland Partridge Investigator/Police Officer
Lillie Pharris Dispatcher
Tom Ratkovich Police Officer
Howard Rhodes Police Officer
Todd Rutherford Police Officer
Josette White Police Officer
Tim Williams Police Officer