2011 - 2012 General Catalogue 
    Mar 19, 2018  
2011 - 2012 General Catalogue [ARCHIVED CATALOG]

Directory of Administration


Officers of Administration

Richard D. Holland President
David M. Taylor Provost
T. Raiford Noland Vice President for Financial Affairs
Danny Buckalew Vice President for Student Affairs
Clemit W. Spruiell Vice President for Institutional Advancement
Tim Edwards Dean, College of Liberal Arts
Venkat Sharma Dean, College of Natural Sciences and Mathematics
Kathy Chandler Dean, College of Education and School of Graduate Studies
Ken Tucker Dean, College of Business
Tom W. DeVaney Dean, School of Graduate Studies
Martha M. Hocutt Dean, Division of Online Programs
Tina N. Jones Dean, Division of Educational Outreach
Marsha M. Cannon Chairperson, Division of Nursing
Monroe C. Snider Director of the Library
Vacant Director of Athletics

Staff of Administration


Oliver Charles Admissions Counselor
Dianne Colquitt Coordinator for Admissions Services
Audrey Crawford Admissions Counselor
Williams Crawford Admissions Counselor
Brenda Edwards Word Processing Coordinator



Jennifer Aderholt Administrative Assistant to Football/Athletic Training
Will Atkinson Head Women’s Softball Coach
Vacant Director of Athletics
Coy Campbell Assistant Football Coach
Meghan Darhower Assistant Women’s Softball Coach
Penny Dew Special Assistant to the Athletic Director
Joe Eatmon Assistant Men’s Basketball Coach
Glen Fanelli Head Men’s and Women’s Tennis Coach
Adam Federle Assistant Football Coach
Taylor Flatt Assistant Director of Sports Information
Robert T. Floyd Director of Athletic Training and Sports Medicine
Sam Gregg Assistant Football Coach
Will Hall Head Football Coach
Scott Harper Assistant Football Coach
Robert Henry Assistant Football Coach
Crystal Hudson Assistant Women’s Volleyball Coach
Vacant Assistant Athletic Trainer
Vacant Assistant Baseball Coach
Kyle Lewis Director of Sports Information
Desmond Lindsey Assistant Football Coach
Emily Mason Assistant Women’s Basketball Coach
Mike Newell Head Men’s Basketball Coach
Don Medeiros Head Men’s and Women’s Cross Country Coach
Jorge Medina Assistant Cross Country Coach
Bradley Montgomery Head Athletic Trainer
Janet Montgomery Associate Director of Athletics/Academic Coordinator for Athletics/
Senior Women’s Administrator
Graeme Orr Head Women’s Soccer Coach
Curtis Dan (Dee) Outlaw Director of Athletics Emeritus
Craig Roden Head Women’s Basketball Coach
Gary Rundles Head Baseball Coach
Chad Phipps Head Rodeo Coach
Vacant Assistant Athletic Trainer
Michael Shields Assistant Athletic Trainer
Whitney Smith Assistant Athletic Trainer
David Steed Assistant Baseball Coach
Tabitha Turner Head Women’s Volleyball Coach

Auxiliary Services

Lee Boydstun Mail Services
Willie Mae Jones Cashier
Martha Noland Online Assistant Clerk
Mamie Reed Director of Auxiliary Services
Lee Walker Postal Clerk

Business Office

April Atcheson Student Accounts Supervisor
Freda Brown Accounts Payable Supervisor
Eva Doby Perkins Loans Officer
Lawson Edmonds Business Manager
Jessie Egbert Supervisor of Payroll, Insurance and Personnel
Barbara Etheridge Accounting Supervisor
Brenda Killough Payroll and Benefit Assistant
Amy Lenning Switchboard Supervisor
Jennifer Nelson Business Office Assistant
Millie Schroeder Secretary
George E. Snow Comptroller
Vacant Business Office Assistant
Janie Wooldridge Receptionist/Purchasing Secretary

Campus Police

Arthur Bell Police Officer
Clarissa Bell Radio Dispatcher
William Flowers Police Officer
Jill Harris Secretary
Jeffrey Manuel Chief of Campus Police/Director of Campus Safety
George Osborne Sergeant
Garland Partridge Police Officer
Lillie Pharris Radio Dispatcher
Howard Rhodes Police Officer

College of Business

Sieglinde Fleming Faculty Secretary
Maxine McClusky Secretary to the Dean of the College of Business
Bonnie Dial Secretary to Computer Information Systems and Technology

College of Education

Mason Bonner BEST Program Director
Traci Craft Associate Certification Officer
Beverly Duke Secretary, Department of Physical Education and Athletic Training
Paulette Fox Secretary to the Dean of the College of Education
Mary Grace Edmonds Secretary, College of Education
Brenda Lyons Director of Field Experience
Pamela Ozment Assistant to the Certification Officer
Nancy S. Taylor University Certification Officer and Coordinator of College of Education Online
  Certification Programs
Lydia Kelley Secretary, Teacher Education

College of Liberal Arts

Adam Anderson Assistant Director of Bands
Wendy Jenkins Secretary, Department of History and Social Sciences
Sharon Harwell Secretary, Department of Fine Arts
Anthony Johnson Bibb Graves Auditorium Technical Director and Instructor in Theatre
Dustin Prine Studio Technician
Glenn Smith Director of Bands
Fannie Tucker Secretary to the Dean of the College of Liberal Arts
Sara Walker Secretary, Department of Languages and Literature

College of Natural Sciences and Mathematics

Rosie Mae Campbell Secretary to the Dean of the College of Natural Sciences and Mathematics
Loretta Danner Secretary, Department of Mathematics and Biological and Environmental Sciences
Sam Ledbetter Greenhouse Manager
Allen M. Tartt III Director, Alabama Onsite Wastewater Training Facility

School of Graduate Studies

Shelly Findley Graduation Coordinator
DeeDee Hines Administrative Coordinator
Charlotte Reed Admissions Coordinator
Cindy Whitcomb Secretary to the Dean of Graduate Studies

Division of Nursing

Susan Goodwin Secretary, Division of Nursing

Division of Educational Outreach

Valerie P. Burnes Director, Center for the Study of the Black Belt
Betsy Compton Public Relations
Ashley Dumas Director of Educational Programming
Rosa Hall Program Coordinator, Center for the Study of the Black Belt
John Hall Director, Black Belt Museum
Tina N. Jones Dean, Division of Educational Outreach
James Lamb Curator of Collections for the Black Belt Museum
Sam Ledbetter Director, Black Belt Garden
Taylor McGaughy Archivist
Monica Moore Secretary, Center for the Study of the Black Belt
Zachary Robinson Oral History Coordinator
Chasity Taylor Professional Development Coordinator

Community Outreach

William Boshell Coordinator, Workforce Development
Donald Mills Director, Small Business Development Center
Tynell Mitchell Secretary, Community Outreach Services
Veronica Triplett Impact Grant Coordinator
Vacant Program Administrator, Workforce Development
Ken Walker Director, Community Outreach Services

Institutional Advancement

Danielle Buckalew Capital Campaign Coordinator
Vacant Public Relations Specialist
Betsy Compton Director of Public Relations
Margaret Hagood Development Assistant
Lynda Harwell Foundation Accounting Specialist
Stan Narewski Director of Major and Planned Gifts
Kathleen Stephens Operations Manager
Thomas Stipe Senior Director of Marketing
TyAnne Stone Director of Alumni Relations
Thomas M. Tartt, III Director of Development and Special Projects
Robert Upchurch Development Officer

Information Systems

Becky Babb Help Desk Manager/Computer Operator
Greg Egbert System Administrator
Christi J. George Webmaster and Assistant to the Director
Joseph Hoggle Network Technician
Tavaris Moore PC Technician
Wes Mosley Database Manager
Mike Pratt Director, Information Systems
David Smith Online Programs Support Technician
Sam Smith Project Leader
Christa Stewart Online Programs Support Technician
Rance Stevenson Application Systems Analyst
Josh Thomasson PC Technician
Adam Wear Online Programs Support Technician

Institutional Effectiveness

DeeAnn Andrews Secretary
Angel Jowers Coordinator of Planning and Assessment
Patricia Pratt Director, Institutional Effectiveness
Tenika Milsap Programmer/Analyst

International Programs

John C. Key Director, International Programs
Mary Pagliero International Student Advisor

Julia Tutwiler Library

Anna Bedsole User Services Associate
Vivian Hauser Bookkeeper/Secretary and Associate in Acquisitions
Christin Loehr Resource Management/Technical Services Associate
Penelope B. Seale Records Management Associate

Online Programs

Libba Barger Online Program Advisor
Lisa Rhodes Online Program Advisor
Christopher Robinson Secretary
Florence O. Williams Online Program Advisor

Physical Plant

Sandy Dial Secretary
Craig Doby Supervisor, Mechanical Maintenance
Collier Hofmann Environmental Health and Safety
Robert Holycross Director, Physical Plant
David Jones Supervisor, Grounds and Moving
Roger Limerick Lake Manager
Martha Long Motor Pool Clerk
Ron McKeller Housekeeping Supervisor
Robert Noland Work Order Control Coordinator
James Presswood Warehouse and Receiving
Mike Spencer Office Administrator
Bobby Truelove Supervisor, Building Maintenance

President’s Office

Carrie Bell Consulting Manager, Bell Conference Center
Kaye Bryan Secretary to the President
Josie Dawson Facilities Manager, Bell Conference Center
Deivid Delgado Projects Coordinator
Earlene Lindsey Coordinator, Special Projects
Thomas M. Tartt, III Special Projects Coordinator

Printing and Duplicating

Kristi Collins Secretary
Tommy Hutchins Press Operator
Michele Hagood Graphic Designer
Jimmy Robinson Director, Printing and Duplicating

Provost’s Office

Lisa Basinger Secretary
Holly Holycross Administrative Assistant to the Provost
Patricia Pratt Assistant to the Provost

Regional Center for Community and Economic Development

San Michelle Thompson Assistant Director

Registrar’s Office

April Atkinson Online Records Assistant
Louise Boyd Administrative Software Coordinator
Barbara Dill Coordinator, Online Programs
Heather Presley Online Admissions Assistant
Emily McInnis Assistant Registrar, On-Campus
Kyla Pratt Assistant Registrar, Online
Susan Sparkman Registrar
Bob Webb Assistant to the Registrar

Sponsored Programs

Carmen Giles Grants Specialist
Rodney Granec Associate Director
Rebecca Harvard Director

Student Success and Trio Programs

Shannon Edmonds Secretary, Counseling and Career Services
Pam Hall Assistant Director, Student Support Services
Mary Ann Hollingsworth Director of Counseling
Stephanie Hyche Assistant Director, Upward Bound Program
Liza Lard Secretary, Upward Bound Program
Gloria Mayo Secretary, Student Support Services
Andrea Farquhar Academic Advisor, Student Support Services
Diana Pullum Coordinator, Upward Bound Program
Vicki Spruiell Director, TRIO Programs and Student Success Programs
Lawanna Walker Coordinator of Retention and ADA
Tammy White Director of Career Services

Student Affairs

Becky Amato Secretary to the Vice President for Student Affairs
Teresa Biglane Counselor, Financial Aid
Barbara Dial Housing Services Coordinator
Stacy Dial Secretary, Financial Aid
Jason Gardner Director of Student Activities
Luther Gremmels Director of Student Life and Housing
Debra Griffin Secretary, Student Activities
Rebecca Hall Fitness and Aquatics Coordinator
Suzanne Hanley Online Financial Aid Advisor
Richard Hester Director of Admissions
Niki Hines Senior Financial Aid Advisor
Kim Holycross Online Financial Aid Counselor
Anyanna Howze Financial Aid Advisor
Julian Ptomey Media Technician
Don Rainer Director of Financial Aid
Vacant Director of Intramural and Recreation Sports
Shonna Tatum Fitness and Wellness Coordinator
Charmaine Truelove Financial Aid Advisor