2018 - 2019 General Catalogue 
    
    Sep 21, 2018  
2018 - 2019 General Catalogue

Directory of Administration | 12


 

Officers of Administration

Ken Tucker President
Tim Edwards Provost
Lawson Edmonds Vice President for Financial Affairs
Richard Hester Vice President for Student Affairs
Christopher Thomason Vice President for Institutional Advancement
Mark Davis Dean of the College of Liberal Arts
John McCall Dean, College of Natural Sciences and Mathematics
Jan Miller Dean, College of Education
Aliquippa Allen Dean, College of Business and Technology
B. J. Kimbrough Dean, School of Graduate Studies
Mary Hanks Chairperson, Division of Nursing
Monroe C. Snider Director of the Library
Bobby Wallace Director of Athletics

Staff of Administration

Admissions

Kirstan Cunningham Assistant Director of Admissions
Brenda Edwards Coordinator of Admissions Operations
James Gray Regional Recruiter
Libba McClendon Interim Director of Admissions
Jenny Miller Admissions Counselor
Sonia Narang Regional Recruiter
Juley Rutherford Office Manager
Emily Stuart Coordinator of Enrollment Communications

 

Athletics

Administration  
Joseph Boyd Athletic Strength and Conditioning Coach
Penny Dew  Special Assistant to the Athletic Director
Michael Jones  Athletic Academic Advisor
Janet Montgomery  Associate Director of Athletics / Senior Women’s Administrator
Judi Vigneulle Assistant Director of Compliance
Christi Wade  Associate Athletic Director of Compliance
   
Athletic Training and Sports Medicine  
R. T.  Floyd  Director of Athletic Training and Sports Medicine
Joni Davenport Athletic Trainer
Lauj Gardner Athletic Trainer
Aaron Miles Athletic Trainer
Brad Montgomery  Head Athletic Trainer
Codie Washburn Athletic Trainer
Andrea Wilson Athletic Trainer
   
Baseball  
TBA  Assistant Baseball Coach
Gary Rundles  Head Baseball Coach
David Steed  Assistant Baseball Coach
   
Basketball - Men’s  
Allen Sharp  Head Men’s Basketball Coach
Nicolas Woodruff  Assistant Men’s Basketball Coach
   
Basketball - Women’s  
Coretta Brown  Assistant Women’s Basketball Coach
Rusty Cram Head Women’s Basketball Coach
   
Cross Country  
TBA Assistant Men’s and Women’s Cross Country Coach
Kirby Patterson  Head Men’s and Women’s Cross Country Coach
   
Football  
Jennifer Aderholt Administrative Assistant to Football / Athletic Training
Donald Bailey  Assistant Football Coach
Brett Gilliland  Head Football Coach
Ervin Jackson  Assistant Football Coach
Robert Pinilla  Assistant Football Coach
Lamont Seward Assistant Football Coach
Steve Sisa Assistant Football Coach
TBA  Equipment Manager
David Thornton  Assistant Football Coach
   
Outdoor Track and Field  
TBA Assistant Men’s and Women’s Outdoor Track and Field Coach
Kirby Patterson Head Men’s and Women’s Outdoor Track and Field Coach
   
Rodeo  
Alex Caudle  Head Men’s and Women’s Rodeo Coach
Daniel Poole Assistant Men’s and Women’s Rodeo Coach
   
Soccer - Men’s  
Ross Nelson Assistant Men’s Soccer Coach
Matthew Thorne  Head Men’s Soccer Coach
   
Soccer - Women’s  
Graeme Orr  Head Women’s Soccer Coach
Lydia Sutcliffe Assistant Women’s Soccer Coach
   
Softball  
Carie Dever-Boaz Head Softball Coach
Natalie Boyd Assistant Softball Coach
   
Sports Information  
Nicholas Finch  Assistant Sports Information Director
Kent Partridge Associate Athletic Director/Sports Information Director
   
Tennis  
Jeff Beaman  Head Men’s and Women’s Tennis Coach
Barbara Oliveira Assistant Men’s and Women’s Tennis Coach
   
Volleyball  
Alexis Meeks  Head Volleyball Coach
Robert Chilcoat  Assistant Volleyball Coach

 

Auxiliary Services

Lee Boydstun Campus Postman
Willie Mae Jones Supply/Bookstore Manager

 

Business Office

April Atcheson Student Accounts Supervisor
Lori Beaman Student Accounts Assistant
Paige Derby Senior Payroll Assistant and Special Projects Accountant
Eva Doby Perkins Loans Officer
Lawson Edmonds Business Manager
Jennifer Egbert Accounts Payable Supervisor
Barbara Etheridge Comptroller
Brenda Killough Supervisor of Payroll
Amy Lenning Switchboard Supervisor
Jennifer Nelson Senior Accountant and Grant Specialist
Millie Schroeder Secretary
Dorothy Tartt Payroll Assistant
William Washburn Accountant
Janie Wooldridge Purchasing and Property Control Assistant

 

College of Business and Technology

Sieglinde Fleming Faculty Secretary
Jana Cram Administrative Assistant to the Dean of the College of Business and Technology
Bonnie Dial Secretary to Computer Information Systems and Technology
Donald Mills Director, Small Business Development Center
Shari Stoudemire Assistant Director, Small Business Development Center
Veronica Triplett Director, Center for Business and Entrepreneurial Services
Sheena Turner Program Coordinator, Small Business Development Center
Fengna Zheng Business Counselor, Small Business Development Center

 

College of Education

Sunny Chambless TQP Grant Coordinator
Traci Craft Certification Officer
Banks Gordy Administrative Assistant, TQP Grant
Margaret Hagood Coordinator of Alumni, Student and Educator Programs
Susan Hester Black Belt Teaching Corps Coordinator
Lydia Kelley Secretary, Instructional Leadership and Support
Denise Knight Director, bby Publications
Lisa Marques Secretary, Teaching and Learning
Veronica Outlaw Instructional Designer
Pamela Ozment Assistant to the Certification Officer
Teresa Partridge Business Manager, bby Publications
Audrey Poole Assistant Certification Officer
Sara Reynolds Coordinator of Clinical Experiences
Christopher Robinson Assessment Support Specialist
Jerrid Rydell Assistant to the Dean of the College of Education
Morgan Sellers Coordinator of Professional Development and Sales, bby Publications
Erica Tanner Instructional Designer
Melina Vaughan Instructional Designer
Courtney Vick Associate Certification Officer

 

College of Liberal Arts

Sharon Harwell Secretary, Department of Fine Arts
Wendy Jenkins Secretary, Department of Behavioral Sciences
Erin Hisey Bibb Graves Auditorium Technical Director
Dustin Prine Studio Technician
Fannie Tucker Administrative Assistant  to the Dean of the College of Liberal Arts
Sara Walker Secretary, Department of Languages and Literature

 

College of Natural Sciences and Mathematics

Rosie Campbell Administrative Assistant to the Dean of the College of Natural Sciences and Mathematics
Loretta Danner Secretary, Department of Mathematics and Biological and Environmental Sciences
Beverly Duke Secretary, School of Health Sciences and Human Performance
Sam Ledbetter Greenhouse Manager
Kathryn Prine Secretary, Department of Physical Sciences
Allen M. Tartt III Director, Alabama Onsite Wastewater Training Facility

 

School of Graduate Studies

Shelly Findley Graduation Coordinator
DeeDee Hines Administrative Coordinator
Charlotte Reed Admissions Coordinator
Cindy Whitcomb Secretary to the Dean of Graduate Studies

 

Division Nursing

Nicole Skelton Secretary, Division of Nursing
Donna Shipley Sim Lab Assistant

 

Economic Development and Outreach

Allison Brantley Director of Economic Development
Rosa Hall Educational Assistant
Tina N. Jones Executive Director
Brian Mast Public Historian for the Black Belt Museum
Monica Moore Secretary, Division of Economic Development and Outreach
Gena Robbins Public Relations Specialist
Sanquenetta Thompson Program Coordinator
Timothy Truelove Black Belt Museum Technician
Ashley Dumas Director of Educational Programming
  Archaeologist and Site Director, Fort Tombecbe
James Lamb Curator of Collections for the Black Belt Museum
Sam Ledbetter Director, Black Belt Garden

 

Emergency Preparedness

Larry Boshell Director of Emergency Preparedness
Bobby Holycross Health and Safety Coordinator

 

Information Technology

Amber Collins Help Desk Manager
Renee Derby Programmer/Analyst
Greg Egbert Assistant Director, Network Services
Hailey Frith Assistant Help Desk Manager
Christi J. George Webmaster
Joseph Hoggle Network Technician
Tavaris Moore Senior PC Technician
Wes Mosley Assistant Director, Administrative Services
Mike Pratt Director, Information Technology
Ryan Reed Client Systems Administrator
Josh Thomasson Network Technician

 

Institutional Advancement

Kaitlynn Beaird Communications Assistant
Danielle Buckalew Director, Alumni and Annual Giving
Betsy Compton Director, Public Relations
Lynda Harwell Foundation Accounting Specialist
Skeeter Sellers Assistant Director of Development
Kathleen Stephens Operations Manager
Thomas Stipe Senior Director of Marketing
Christopher Theriot Director of Development

 

Institutional Effectiveness and Retention

DeeAnn Andrews Secretary
Judy Harwell Coordinator of Data Collection
Hayley Johnson Assistant Director, Institutional Effectiveness and Retention
Angel Jowers Director, Institutional Effectiveness and Retention
Lasandra Patrick UWA CARES

 

International Programs

Mark Davis Interim Director, International Programs
Ingrid Garcia-Galinat Assistant Director, International Programs
Connie Marine International Coordinator
Maxine McClusky Office Administrator
Vicky Xu International Admissions Counselor

 

Julia Tutwiler Library

Vivian Hauser Bookkeeper/Secretary and Acquisitions Associate
Christin Loehr Public Services Associate
Annie Upchurch Librarian, Curriculum Library

 

Online Programs

Dana Malone Online Program Recruiter
Kyla Pratt Director, Graduate and Online Admissions
David Smith Coordinator, Online Testing Center
Rance Stevenson Director, Instructional Support
Erin Webb Online Admissions Assistant
Kristen Woodruff Director, Online Quality Assurance

 

Physical Plant

Sandy Dial Secretary and Motor Pool
Craig Doby Supervisor, Mechanical Maintenance
Chris Egbert Assistant Director, Physical Plant
David Jones Supervisor, Grounds and Moving
Roger Limerick Lake Manager
Martha Long Accounts and Keys
Frank Calloway Housekeeping Supervisor
James Presswood Warehouse and Receiving
Mike Spencer Office Administrator
Bobby Truelove Director, Physical Plant

 

President’s Office

Johnnie Aycock Special Assistant to the President
Katie Beard Administrative Assistant/Board Relations
Josie Dawson Facilities Manager, Bell Conference Center
Mary Grace Edmonds Administrative Assistant to the President
Thomas M. Tartt, III Director, Government and Community Affairs
Robert Upchurch Director, Human Relations and Risk Management

 

Printing Services

Kristi Collins Customer Service/Digital Equipment Operator
Tommy Hutchins Press Operator
Michele Hagood Graphic Designer
Jimmy Robinson Director, Printing and Duplicating

 

Provost’s Office

Lisa Basinger Secretary
Holly Holycross Administrative Assistant to the Provost
Angel Jowers Assistant to the Provost

 

Registrar’s Office

April Atkinson Assistant Registrar, Online
Wanda Bell Administrative Support Assistant
Eadie Caver Online Records Assistant
Emily McInnis Assistant Registrar, On-Campus
Susan Sparkman Registrar
Caroline Stanton Administrative Assistant to the Registrar

 

Sponsored Programs and Research

Carmen Giles Assistant Director, Sponsored Programs and Research
Rodney Granec Director, Sponsored Programs and Research
Hoda Saied-Hassan Grant Specialist
JJ Wedgworth Director, Research Integrity

 

Student Success and Trio Programs

Tanzie Brown Academic Coordinator, Student Support Services
Shannon Edmonds Secretary, Counseling and Career Services
Andrea Farquhar Director, Student Support Services
Jessica Lotz Academic Counselor
Gloria Mayo Secretary, Student Support Services
Allie Mills Employer Relations Specialist
Sheila Pfaffman Coordinator, Counseling Services
Diana Pullum Coordinator, Upward Bound Program
Markita Watkins-Wilson Administrative Assistant, Upward Bound
Tammy White Director, Career and Counseling Center


Student Affairs

Wil Atkinson Assistant to the Vice President of Student Affairs
Danielle Miller Coordinator of Campus and Events
   
Band  
Adam Anderson Director of Bands
Michael Tignor Assistant Director of Bands
   
Financial Aid Center  
Teresa Biglane Verification and Default Management Coordinator
Stacy Burney Data Specialist
Kim Holycross Student Loan Coordinator
Teresa Ratcliffe Counselor
Erica Robinson Financial Aid Enrollment Counselor
Steve Smith Director, Financial Aid
Nick Spradling Technical Coordinator
Charmaine Truelove Scholarship and Work Study Coordinator
   
Housing  
Shelly Fast Housing Services Coordinator
Luther Gremmels Director of Housing
Jeremy Sheffield Assistant Director of Housing
Angela Ward Associate Director of Housing
   
Student Life  
Troy Maddox Intramural Coordinator
Jason Gardner Director of Student Activities
Shonna Tatum Fitness and Aquatics Coordinator
Byron Thetford Director of Student Life

 

 

University Police

Arthur Bell Police Officer
Clarissa Bell Dispatcher
Beverly Debose Dispatcher
James Hall Police Officer
Frank Hines Police Officer
Jeffrey Manuel Chief/Director of Safety and Security
Garland Partridge Investigator/Police Officer
Lillie Pharris Dispatcher
Tom Ratkovich Police Officer
Howard Rhodes Police Officer
Todd Rutherford Police Officer
Josette White Police Officer
Tim Williams Police Officer