2023-2024 General Catalogue 
    
    May 20, 2024  
2023-2024 General Catalogue

Directory of Administration | 13


 

Officers of Administration

Ken Tucker President
Tina Jones Provost
Clete Beard Vice President for Financial Affairs
Melissa Haab Vice President for Student Affairs and Enrollment Management
Robert Upchurch Vice President for Administration and Human Resources
J.J. Wedgworth Interim Vice President for Institutional Advancement
Vacant Vice President for Economic and Workforce Development
Mary Hanks Chairperson, Ira D. Pruitt Division of Nursing
Winston Donnie Cobb Chairperson, Division of Engineering Technology
William W. Hill, II Dean, College of Business
Amy Jones  Dean, College of Liberal Arts
Jeffery Merida Dean, College of Natural Science and Math
Jan Miller Dean, Julia Tutwiler College of Education
B.J. Kimbrough Dean, School of Graduate Studies
Monroe C. Snider Director of the Library
Kent Partridge Director of Athletics

Staff of Administration

Administration and Human Resources

Kaley Akin Payroll Assistant
Brenda Killough Payroll Supervisor
Jess Wood Director, HR and Training

Athletics

Administration  
Penny Dew  Special Assistant to the Athletic Director
Ian Dukehart Head Athletic Strength and Conditioning Coach
Vacant Assistant Athletic Strength and Conditioning Coach
Michael Jones  Athletic Academic Advisor
Vacant Director of Athletic Marketing
Janet Montgomery  Associate Director of Athletics / Senior Women's Administrator
Christi Wade  Associate Athletic Director of Compliance
   
Athletic Training and Sports Medicine  
R.T.  Floyd  Director of Athletic Training and Sports Medicine
Hudson Byrnes Head Athletic Trainer
Jordan Hall Athletic Trainer
Logan Lamalie Athletic Trainer
Joni Davenport Maddox Athletic Trainer
Taylor Ramsey Athletic Trainer
Adam Stone Athletic Trainer
Codie Washburn Athletic Trainer
Andrea Wilson Athletic Trainer
   
Baseball  
Eric DuBose  Head Baseball Coach
Brock Ward Assistant Baseball Coach
TBA  Assistant Baseball Coach
   
Basketball - Men's  
Jake Jobling Assistant Men's Basketball Coach
Nicolas Woodruff  Head Men's Basketball Coach
   
Basketball - Women's  
Rusty Cram Head Women's Basketball Coach
Jeff Lovell Assistant Women's Basketball Coach
   
Cross Country/Track & Field  
Keith Cole Assistant Men's and Women's Cross Country/Track & Field Coach
Sterling Martin  Head Men's and Women's Cross Country Coach/Outdoor Track & Field Coach
   
Football  
Devin Bice Assistant Football Coach
Carmen Felus Assistant Football Coach
Brett Gilliland  Head Football Coach
CJ Hampton Assistant Football Coach
Lamont Seward Assistant Football Coach
John Scifers Assistant Football Coach
Larry Scott III Assistant Football Coach
Steve Sisa Assistant Football Coach
Dave Terry Director of Football Operations
David Thornton  Assistant Football Coach
   
Rodeo  
Lucas Brown  Assistant Men's and Women's Rodeo Coach
Daniel Poole Head Men's and Women's Rodeo Coach
   
Soccer - Men's  
Ross Nelson Head Men's Soccer Coach
Harrison Robert Assistant Men's Soccer Coach
   
Soccer - Women's  
TBA Assistant Women's Soccer Coach
TBA  Head Women's Soccer Coach
   
Softball  
Stephanie Defeo Head Softball Coach
Douglas "Buddy" Doyle Assistant Softball Coach
Mekhi Mayfield Assistant Softball Coach
   
Sports Information  
Layton Jackson Assistant AD/Director of Athletic Communications
TBA Assistant Director of Athletic Communications
   
Tennis  
Jeff Beaman  Head Men's and Women's Tennis Coach
Vacant Assistant Men's and Women's Tennis Coach
   
Volleyball  
Courtney Cloud Assistant Volleyball Coach
John Schmidt  Head Volleyball Coach

Auxiliary Services

Lee Boydstun Campus Postman
Willie Mae Jones Supply/Bookstore Manager

Business Office

April Atcheson Student Accounts Supervisor
Lori Beaman Student Accounts Assistant
Paige Derby Senior Payroll Assistant and Special Projects Accountant
Eva Doby Student Loan Officer
Barbara Etheridge Comptroller
Kylee Ladner Accounts Payable Supervisor
William Washburn Accountant
Janie Wooldridge Director of Purchasing

College of Business 

Donald Mills Director, Small Business Development Center
Vacant Administrative Assistant to the Dean of the College of Business
Veronica Triplett Director, Center for Business and Entrepreneurial Services

College of Education

Cassie Allums Assistant Certification Officer
Traci Craft Certification Officer
Erica Donald Assistant Certification Officer
Vacant Coordinator of BB Teaching Corps/Teach for Alabama and Coordinator for Center for Excellence in Teaching Learning and Leading
Susan Hester Director of BB Teaching Corps/Teach for Alabama and Director for Center for Excellence in Teaching Learning and Leading
Kay Lucas Project Grow Coordinator & Management Specialist
Veronica Outlaw Instructional Designer
Audrey Poole Associate Certification Officer
Sara Reynolds Coordinator of Clinical Experiences
Christopher Robinson Assessment Support Specialist
Erica Tanner Instructional Designer
Whitney McCrory Assistant to the Dean of the College of Education
Melina Vaughan Instructional Designer

College of Liberal Arts

Sharon Harwell Secretary, Department of Communications and Creative Arts
Wendy Jenkins Secretary, Department of Psychology and Sociology
Teresa Partridge bby Publications Business Manager
Dustin Prine The Auditorium Technical Director
Caleb Smith Studio Technician
Fannie Tucker Administrative Assistant to the Dean of the College of Liberal Arts
Sara Walker Secretary, Department of English and History

College of Natural Sciences and Mathematics

Loretta Danner Secretary, Department of Mathematics and Biological and Environmental Sciences
Beverly Duke Secretary, School of Health Sciences and Human Performance
Karee House Administrative Assistant to the Dean of the College of Natural Sciences and Mathematics
Sam Ledbetter Landscaping and Grounds
Kathryn Prine Secretary, Department of Physical Sciences
Carol Spicer Administrative Assistant to the Director of Athletic Traning & Sports Medicine
Allen M. Tartt III Director, Alabama Onsite Wastewater Training Facility

Division of Nursing

Crystal Pope Administative Assistant
Donna Shipley Sim Lab Assistant

Division of Engineering and Technology

Bonnie Dial Administrative Assistant

School of Graduate Studies

Shelly Findley Graduation Coordinator
DeeDee Hines Administrative Coordinator

Economic and Workforce Development

Allison Brantley Director of Economic Development
Ashley Dumas Site Director of Fort Tombecbe
Steve Fair Director of the Center of Rural Workforce Development
James Lamb Director of Black Belt Museum
Danielle Miller LINCS Placement Navigator; Coordinator of Camps and Events
Monica Moore Secretary, Division of Economic Development and Workforce Development
Vacant WIOA Youth Career Pathways Program Director & CNA Instructor

Emergency Preparedness

Bobby Holycross Health and Safety Coordinator

Information Technology

Luke Birchett PC Technician
Zach Collier Senior PC Technician
Amber Collins Help Desk Manager
Renee Derby Programmer/Analyst
Greg Egbert Interim Director
Joseph Hoggle Network Administrator
Wes Mosley Assistant Director, Administrative Services
Nick Spradling Programmer/Analyst
Josh Thomasson Network Technician

Institutional Advancement and Alumni Affairs

Lynda Harwell Foundation Accounting Specialist
Kathleen Upchurch Research and Stewardship Coordinator
J.J. Wedgworth Interim Vice President for Institutional Advancement
   
Alumni Affairs  
Banks Gordy Director of Alumni Affairs
Hayden McDaniel Alumni Philanthropy Coordinator
   
Development  
Amanda McRae Director of Development
Chris Theriot Director of Grants and Resource Development Liaison
   
Strategic Communications  
Betsy Luker Director of Strategic Communications
Savannah Williams Web Content Coordinator

Institutional Effectiveness and Strategic Planning

DeeAnn Andrews Secretary
Bliss Adkison Director, Institutional Effectiveness and Strategic Planning

Julia Tutwiler Library

Annie Granec Public Services Librarian
Sheila Limerick Special Collections Librarian and Archivist
Christin Loehr Public Services Associate
Kimberly McDade Technical Services Librarian

Online Programs

Cheree Caudle Online Admissions Assistant
Lydia Kelley Online Admissions Assistant
Kyla Pratt Director, Graduate and Online Admissions
David Smith Coordinator, Online Testing Center
Rance Stevenson Director, Instructional Support
Erin Webb Online Admissions Assistant
Kristen Woodruff Director, Online Quality Assurance

Physical Plant

Frank Calloway Housekeeping Supervisor
Sandy Dial Secretary and Motor Pool
Chris Egbert  Director, Physical Plant
Gray Holycross Electrical Supervisor
Leroy Jones Warehouse and Receiving
Robbie LaCoste Construction Manager
Sam Ledbetter Grounds and Moving Supervisor
Timothy Thrash Auto Mechanic
Curtis Todd Plumbing Supervisor
Lee Walker Office Administrator

President's Office

Mary Grace Edmonds Administrative Assistant to the President
Thomas M. Tartt, III Director, Government and Community Affairs
Toni Terry Administrative Assistant/Board Relations

Printing Services

Kristi Collins Director, Printing and Duplicating
Tommy Hutchins Production Manager
Michele Hagood Graphic Designer

Provost's Office

Lisa Basinger Secretary
Holly Holycross Administrative Assistant to the Provost

 

Registrar's Office

April Atkinson Assistant Registrar, Online
Wanda Bell Administrative Support Assistant
Kim Holycross Online Records Assistant
Jordan Mahaffey Transcript Evaluator
Emily McInnis Registrar
Sharon Rainey School Certifying Official/Academic Records
Caroline Stanton Administrative Assistant to the Registar

Sponsored Programs and Research

Rodney Granec Director, Sponsored Programs and Research
Hoda Hassan Grants Specialist
Chris Theriot Director of Grants and Resource Development Liaison
Sheena Turner Advancement & Grants Officer

Student Affairs

Undergraduate On-Campus Admissions  
Libba Baker Director
James Banks Admissions Counselor
Conner Chapman Admissions Counselor
Jordan Delawrence Admissions Counselor
Brenda Edwards Coordinator
Fallon Plowman Coordinator
Juley Rutherford Office Manager
Emily Stuart Assistant Director
Maurice Woody Admissions Counselor
   
Center for Achievement, Retention and Enrichment Services (CARES)  
Roxcanna Bradley Advisor/Retention Specialist
Ma'Kiyah Hall Advisor/Retention Specialist
Andrea Farquhar Director of CARES
Lasandra Tolbert Retention Services Coordinator
Wes Watkins Advisor/Retention Specialist
   
Dean of Students  
Troy Maddox Director of Campus Recreation
Byron Thetford Dean of Students/Title IX Coordinator
Leslie White Coordinator of Student Involvement and Communications
Cameron Wyatt Coordinator of Student Activities
   
Financial Aid Center  
Teresa Biglane Counselor
Stacy Burney Counselor
Nikki Irby Counselor
Teresa Ratcliff Counselor
Erica Robinson Counselor
Steve Smith Director
Charmaine Truelove Counselor
   
Housing and Residence Life  
Paul Blackmon Assistant Director
Shelly Fast Housing Services Coordinator
Angela Ward Director
   
International Programs  
Mark Davis Dean, International Programs
Debbie Robinson International DSO
Meng Xu (Victoria) International Admissions Counselor
Fengna Zheng  International Programs Coordinator
   
Retention and Student Advocacy  
Will Atkinson Director
   
Student Services One Stop  
Nicole Boyd One Stop Specialist
Kirstan Cunningham Director
Hailey Frith One Stop Specialist
Lori Leavelle One Stop Specialist
Amy Lenning One Stop Specialist
   
Student Support and Parent Programming  
Jason Gardner Director
Brianna Jarvis Assistant Director of Bands
Phyllis Lewis Coordinator of Counseling Services
Gena Robbins Coordinator of Career Services
Tyler Strickland Director of Bands
Julia Traeger Case Manager
   
TRiO Programs  
Daphne Bowden Academic Coordinator, TRiO SSSS
Pam Delaine Academic Counselor, TRiO SSSS
Andrea Farquhar Director, TRiO SSSS
Ja'roderick Parker Upward Bound Coordinator
Diana Pullum Director, TRiO Upward Bound Program
Markita Watkins-Wilson Upward Bound Coordinator

University Police

Natalie Adams Dispatcher
Arthur Bell Police Officer
Clarissa Bell Dispatcher
James Hall Police Officer
Frank Hines Police Officer
Garland Partridge Investigator/Police Officer
Tom Ratkovich Police Officer
Todd Rutherford Police Officer
Caitlin Saxton Dispatcher
Tyrrenza Washington School Resource Officer/Police Officer
Josette White Chief/Director of Safety and Security